خانه / اخبار / اخبار کوتاه جهان انرژی،پیشنهاد اوپک و غیراوپک برای تمدید توافق جهانی نفت
http://www.telegram.me/pcenews

اخبار کوتاه جهان انرژی،پیشنهاد اوپک و غیراوپک برای تمدید توافق جهانی نفت

ایرنا – جهان انرژی در 24 ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله پیشنهاد اوپک و غیراوپک برای تمدید توافق جهانی نفت پس از سه ماه نخست 2018 میلادی، ابراز اطمینان دبیرکل اوپک از اینکه نیجریه تولید نفت خود را از میزان هدف‌گذاری شده فراتر نخواهد برد ، بوده است.

به نقل از رویترز، پایگاه خبری «گلوبال ریسرچ» کانادا نوشت: قرارداد چند میلیارد دلاری گازی ایران با شرکت فرانسوی توتال می تواند با افزایش عرضه گاز و اشباع بازار، قیمت ها را شکسته و بازار را تحت تاثیر قرار دهد و تولیدکنندگان بزرگ شامل روسیه، ایران و قطر را ترغیب به تشکیل اوپک گازی کند.
این قرارداد 4.8 میلیارد دلاری نخستین سرمایه گذاری پساتحریمی یک شرکت غربی در ایران برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ ترین میدان گازی جهان به شمار می رود که ایران با قطر در آن شریک است.

**وزیر نفت کویت: پایبندی به توافق جهانی نفت در ماه ژوئن از ٩٠ درصد فراتر رفت
‎به گزارش رویترز، «عصام المرزوق» وزیر نفت کویت اعلام کرد که پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به توافق کاهش تولید نفت در ماه ژوئن 2017 از ٩٠ درصد فراتر رفت.

**‎خالد الفالح: تشدید کاهش تولید نفت موضوع نشست اوپک و غیراوپک نیست
‎به گزارش رویترز، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه پیش از نشست وزیران انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیر اوپک گفت: احتمال رایزنی درباره کاهش بیشتر تولید نفت در این گردهمایی وجود ندارد و تنها وزیرانی از کشورهای کویت، ونزوئلا، الجزایر، عربستان، روسیه و عمان درباره تثبیت سطح تولید نفت لیبی و نیجریه بحث و گفت و گو خواهند کرد.
وی اعلام کرد: رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2018 میلادی، افزایش تولید نفت شیل آمریکا را جبران خواهد کرد و شرایط بازارهای جهانی نفت را سالم تر می کند.
به گفته الفالح، کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) آماده اقدامات دیگری برای بازگرداندن توازن به بازار نفت و مهار مازاد عرضه هستند؛ اگرچه در هفته های اخیر به علت کاهش پایبندی اعضای این سازمان به توافق کاهش تولید، بازار با فشار روبه رو شد.

**محمد بارکیندو: نیجریه از میزان هدف‌گذاری شده تولید نفت خود فراتر نمی رود
به گزارش رویترز، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد: نیجریه هیچ برنامه ای برای افزایش تولید خود بیش از یک میلیون و 800 بشکه در روز ندارد و این کشور تا پایان ماه مارس 2018 میلادی به این میزان خواهد رسید. بارکیندو افزود: لیبی قصد دارد سطح تولید نفت خود را تا ماه دسامبر به یک میلیون و 250 هزار بشکه در روز برساند.

**وزیر انرژی روسیه: توافق کاهش تولید 350 میلیون بشکه نفت از بازار نفت کاهش داد
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، «الکساندر نواک» گفت که توافق کاهش تولید نفت میان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کشورهای غیرعضو این سازمان در مدت 6 ماه منجر به کاهش بیش از 350 میلیون بشکه از بازار نفت شد.
به گفته نواک، ذخایر جهانی نفت و فرآورده های نفتی برای نخستین بار در سه سال اخیر کاهش یافت و سرمایه گذاری در این بخش برای نخستین بار از سال 2014 میلادی به بازار بازگشته است.
به گزارش رویترز، وزیر انرژی روسیه از تولیدکنندگان نفت جهان خواست تا نظم و پایبندی بیشتری به اجرای توافق کاهش تولید داشته باشند.
نواک افزود: ما تأکید می کنیم همه کشورها به طور 100 درصد به این برنامه عمل کنند زیرا هنوز برخی کشورهای هستند که به طور کامل تعهد خود را اجرایی نکردند.
وزیر انرژی روسیه گفت: کمیته متشکل از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک پیشنهاد تمدید توافق کاهش تولید نفت را برای پس از سه ماه نخست 2018 میلادی ارائه داده اند.
به گفته نواک، این کمیته همچنین با نیجریه به توافق رسید تا سطح تولید خود را هنگامی که به یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز رسید، همانند اعضای دیگر این سازمان کاهش دهد.

**امارات پیش بینی می کند اوپک تمدید توافق را در نشست نوامبر لحاظ قرار دهد
به گزارش بلومبرگ، «سهیل المزروعی»، وزیر انرژی امارات گفت: با توجه به تعویق افتادن احیای بازار جهانی نفت، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ممکن است تمدید توافق کاهش تولید را در نشست ماه نوامبر 2017 مورد بررسی قرار دهد.
المزروعی افزود: افزایش تولید نفت نیجریه و لیبی که از توافق جهانی نفت معاف شدند، تلاش های اوپک را برای احیای توازن در بازار نفت به چالش کشیده است.

همچنین چک کنید

قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در هفته منتهی به روز یکشنبه یکم مردادماه+دانلود

قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در هفته منتهی به روز یکشنبه 1 مردادماه بر پایه …