خانه / اخبار / رویترز: ایران و ‘توتال’ قرارداد پنج میلیارد دلاری امضا می کنند
http://www.telegram.me/pcenews

رویترز: ایران و ‘توتال’ قرارداد پنج میلیارد دلاری امضا می کنند

 ایرنا – خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام وزارت نفت ایران خبر داد ایران قصد دارد به منظور توسعه میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس فرداد دوشنبه قراردادی با شرکت ‘توتال’ فرانسه و CNPC چین امضا کند.

یک مقام وزارت نفت ایران گفت: قرارداد بین المللی توسعه فاز 11 پارس جنوبی ساعت 14 و 30 دقیقه روز 3 ژوئیه (دوشنبه 12 تیر ماه) در مراسمی با حضور زنگنه وزیر نفت ایران و مقامات ارشد توتال فرانسه، CNPC چین و پتروپارس ایران امضا می شود.
رویترز از دوبی گزارش داد که این قرارداد بزرگ ترین سرمایه گذاری غربی ها در بخش انرژی ایران پس از توافق هسته ای و لغو تحریم ها علیه ایران است.
شرکت فرانسوی توتال 50.1 درصد سهام این پروژه پارس جنوبی را در اختیار خواهد داشت. شرکت ملی نفت چین نیز 30 درصد و شرکت پتروپارس ایران هم 19.9 درصد سهام پارس جنوبی را دارند.
توتال جزو اولین شرکت هایی است که در بهره برداری از گاز پارس جنوبی سرمایه گذاری کرد. بعد از لغو تحریم ها ایران این شرکت تصمیم گرفت به ایران بازگردد و فاز 11 پارس جنوبی را به ارزش پنج میلیارد دلار توسعه دهد.
در عین حال، خبرگزاری فرانسه نوشت ارزش این پروژه 4.8 میلیارد دلار است.
‘پاتریک پویان’ رئیس اجرایی توتال ماه گذشته به رویترز گفته بود پس از لغو بیشتر تحریم ها علیه ایران این شرکت ابتدا یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.
ایران سومین تولیدکننده بزرگ در میان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است. این کشور امیدوار است که قرارداد با توتال شرکت های خارجی را ترغیب و جذب کرده و تولید نفت و گاز ایران را افزایش دهد.
پارس جنوبی میان ایران و قطر مشترک است. قطر این میدان عظیم را ‘میدان شمالی’ می نامد.

همچنین چک کنید

قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در هفته منتهی به روز یکشنبه یکم مردادماه+دانلود

قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در هفته منتهی به روز یکشنبه 1 مردادماه بر پایه …